Atpakaļ

Jaunumi

VMAJAKOVSKIJS

(ВМАЯКОВСКИЙ)
Krievija, 2017
Garums: 2 st. 01 min.
Mākslinieciska filma
Režisors: Aleksandr Sheyn
Lomās: Jurijs Kolokolņikovs, Čulpan Hamatova, Evgenijs Mironovs, Ludmila Maksakova, Antons Adasinskis, Mihails Efremovs, Albert Alberts, Nikita Efremovs, Maria Poezžaeva, Miriam Sehons un citi.

Rīgā filmu izrāde notiks dažādas reizes līdz gada beigām sadarbībā ar kinoteātri “Splendid Palace”, kultūras āģentūru “Crea Promotion” un producenta aģentūru no Krievijas “Кино&Театр”.

Filma "VMAJAKOVSKIS" ir skatījums uz vēsturi caur tagadnes prizmu. Mākslinieki skatītāju priekšā pārtop par fil-mas varoņiem (dzejnieku Vladimiru Majakovski, par sievietēm, kuras viņš mīlēja, un kuras viņu pametušas, par drau-giem, kuri viņu apbrīnoja un atkāpās no viņa, par nežēlīgajiem "Revolūcijas bruņiniekiem", kuri pasludināja viņu par savu simbolu), un ved skatītājus "iekš" Majakovska, liekot izdzīvot viņa mīlestības, radošuma un cilvēcisku drāmu kā savu paša drāmu.

Majakovska daiļrade  iespējams ir vienīgais piemērs tam, kā revolūcija dzejā un politikā saplūst kopā, ne tikai Krievijā, bet arī visai pasaulē. Rietumos  revolucionāri dzejā tā arī nekļuva par politiskiem revolucionāriem, kaut arī daudzi no viņiem vēlējās par tādiem kļūt - vienkārši tāpēc, ka Rietumos revolūcija nenotika.

Krievijā no visas krievu dzejas avangarda paaudzes tikai Majakovskis kļuvis par valsts politiskās modernizācijas simbolu. Tajā pašā laikā Majakovskis aktīvi centās pārvarēt barjeras ne tikai starp poētisko un politisko, bet arī starp augstu modernisma dzeju un masu kultūru.

Latvijai arī bija īpaša loma dzejnieka daiļradē. 1922. gada maijā Majakovskis ieradās Rīgā ar priekšnesumu. Tad viņš pirmo reizi iepazīstināja Rīgas skatītājus ar savu jauno poēmu "Mīlu" atsevišķā izdevumā Rīgas lasītājiem, kura bija veltīta Lilijai Brikai. Dzejnieks veidojis šo darbu no 1921. gada novembra līdz 1922. gada februārim. Pat šī spil-gtākā, dzīvi un dzīvību apliecinošā poēma nav palikusi ārpus Latvijas Republikas valdības orgānu spiediena. Iekšlietu ministrs A. Kviesis kļuva par aktīvo Majakovska pretinieku Rīgā. Tieši viņš bija tas, kurš parakstīja rīkojumu kon-fiscēt tirāžu un uzrakstīja sūdzību prefektūrā. Tomēr izdevniecības "Arbetergeim" darbinieku centieni ļāva panākt lēmuma par konfiskāciju atcelšanu. Mēnesi vēlāk notika Rīgas apgabaltiesas sēde, kurā pēc neilgās izskatīšanas min-istra lēmums tika atcelts pierādījumu trūkuma dēļ. Desmit dienu vēlāk pēc šiem notikumiem Majakovskis uzrakstīja dzejoli "Kā darbojas demokrātiskā republika?", kas tēlaini stāsta par uzturēšanos Rīgā.

Šodien, attiecības starp mākslu un politiku-kā arī starp augsto mākslu un masu kultūru būtībā ir tikpat prob-lemātiskas, kā Majakovska laikmetā. Šajā ziņā Majakovska figūra šodien ir gan solījums, gan brīdinājums. Kā solījums, jo Majakovska piemērs parāda, ka mēģinājums pārvarēt mūsdienu kultūras atšķirības ir iespējams un pat var izrādīties veiksmīgs. Tas ir kā brīdinājums, jo šis mēģinājums neizbēgami noved dzejnieku vai mākslinieku gan pie sociālās gan kulturālās vientulības. Aleksandra Šeina filma demonstrē dzejnieka vientulības drāmu sociālā veiksmes situācijā. Šajā ziņā šī filma ir ne tikai par Majakovski, bet gan par paradigmātisku dzejnieka un mākslinieka likteni kultūras un sociālo lūzumu laikmetā.

Filma "VMAJAKOVSKIS" ir starpnozaru projekta "ATLAS VMAJAKOVSKIS" centrālā daļa, kas iegremdē skatītāju dzejnieka pasaulē, krievu mākslas un XX-XXI gadsimtā vēstures pasaulē.

Filozofs Boriss Grojs par filmu "VMAJAKOVSKIS":
"Aleksandra Šeina filma pārliecinoši parāda dzejnieka vientulības drāmu sociālā veiksmes situācijā. Šī filma ir ne tikai par Majakovski, bet gan par paradigmātisku dzejnieka un mākslinieka likteni kultūras un sociālo lūzumu laikmetā. "
 
Filmu seansi Septembrī:
13. septembrī plkst. 18.00 ceturtdienā - Mazā zāle
18. septembrī plkst. 18.00 otrdienā - Lielā zāle

Vecuma ierobežojums: 16+

Filma krievu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Ieeja uz pirmizrādi 07.09.: 8.00 EUR, skolēniem, studentiem un pensionāriem, uzrādot apliecību - 6.00 EUR!

Darba dienās līdz plkst. 17:59 - 6.00 EUR
Darba dienās no plkst. 18.00 – 7.00 EUR
Sestdien, svētdien un svētku dienās – 7.50 EUR
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studenta apliecību – 5.50 EUR
Skolēniem, pensionāriem, 3.grupas invalīdiem, uzrādot apliecību – 4.50 EUR

BIĻETESShare


– Drukāt dokumentu